Неправилните физиологични навици играят ключова роля в развитието на челюстта и зъбно-челюстната система. Те могат да доведат до различни ортодонтски проблеми, като малоклузии, деформации в челюстите и дихателни нарушения.
Основни неправилни физиологични навици и техните последствия:
1. Орално дишане – Постоянното дишане през устата вместо през носа може да доведе до стеснение на горната челюст, удължаване на лицето, отворена захапка и неправилна позиция на езика.
2. Неправилно позициониране на езика – Ако езикът не почива на небцето, а е ниско разположен, това може да причини недостатъчно развитие на горната челюст, задно разположение на долната челюст и проблеми с дъвченето и преглъщането.
3. Продължително смучене на пръст или залъгалка – При запазване на този навик след 3-годишна възраст, той може да доведе до отворена захапка, изтласкване на горните резци напред и деформация на небцето.
4. Тласъци с език – Ако детето избутва зъбите си с език при преглъщане или говорене, това може да доведе до отворена захапка и разстояния между предните зъби.
5. Гризане на предмети или устни – Този навик може да доведе до наклоняване на зъбите, износване на емайла и дори проблеми с темпоромандибуларната става.
Профилактика и корекция:
• Ранно откриване и консултация с ортодонт – Най-добре е проблемите да се идентифицират още в детска възраст.
• Миофункционална терапия – Упражнения за езика, устните и лицевите мускули могат да помогнат за коригиране на вредните навици.
• Ортодонтско лечение – В зависимост от тежестта на проблема може да се използват миофункционални апарати, трейнъри, брекети или Invisalign.
• Логопедична намеса – При нужда, логопед може да помогне за коригиране на неправилните модели на говор и преглъщане